Napisz do nas

Gliwice

Adres:

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
ul. Warszawska 35a,
44-100 Gliwice

Telefon: 32 231-05- 69

E-mail: sekretariat@ppp.gliwice.eu

Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna jest metodą leczenia problemów natury psychicznej. Polega przede wszystkim na rozmowie i budowaniu relacji z terapeutą. Celem nadrzędnym tych oddziaływań jest usunięcie objawów zaburzeń psychicznych będących przyczyną cierpienia pacjenta oraz uruchomienie w jego psychice takich zmian, które pozwolą mu na lepszą adaptację społeczną i optymalny poziom funkcjonowania psychofizycznego. Szczegółowe cele terapii są każdorazowo formułowane dla indywidualnego pacjenta i wspólnie z nim ustalane.

Proponujemy pomoc osobom, które m.in. cierpią z powodu różnych zaburzeń psychicznych:
- czują przygnębienie, zniechęcenie, brak energii,
- mają obniżony nastrój, stany depresyjne,
- mają trudności w kontaktach z ludźmi,
- czują się niezrozumiani, doświadczają poczucia wyobcowania,
- czują się niepewnie w codziennych działaniach,
- doświadczają braku pewności siebie, mają trudności w podejmowaniu decyzji,
- doświadczają trudności w radzeniu sobie ze stresem,
- cierpią z powodu przeżywanych emocji,
- są zainteresowane pracą nad rozwojem osobistym.

Oferta terapeutyczna jest bezpłatna, nie wymaga skierowań lekarskich. W celu umówienia się na terapię należy skontaktować się z sekretariatem Poradni lub bezpośrednio ze specjalistą.
Zespół ds. Psychoterapii posiada rekomendację Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów. Zespół korzysta z regularnych superwizji prowadzonych przez certyfikowanego superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członkowie zespołu pracują głównie w konwencji eriksonowskiej, systemowej, poznawczo- behawioralnej oraz eklektycznej. Preferują zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową terapię.

Terapia rodzin
Terapia rodzinna – kiedy jest potrzebna?
Do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej może zgłosić się rodzina, która przeżywa kryzys czy boryka się z trudnościami, z którymi sama sobie nie umie poradzić.

Terapia rodzinna wskazana jest w sytuacjach, gdy np.:
- relacje między domownikami są zaburzone, to znaczy często dochodzi między nimi do kłótni i konfliktów, mają trudności z rozpoznaniem swoich potrzeb, nie czują ze sobą więzi, brakuje im bliskości, zrozumienia, wsparcia;
- rodzina przeżywa kryzys spowodowany jakimś wydarzeniem, np. śmiercią któregoś z jej członków, utratą pracy, separacją, rozwodem, zmianą otoczenia, ujawnieniem nie heteroseksualności dziecka lub rodzica);
- w rodzinie pojawia się choroba (psychiczną lub somatyczną) jednego z jej członków;
- w rodzinie ujawnia się kryzys związany ze zmianą etapu życia rodziny (np. „kryzys między rodzicami a nastolatkiem”, „kryzys opuszczanego gniazda ” – kiedy to dorastające dzieci odchodzą z domu);
- rodziców niepokoi zachowanie ich dziecka (np. dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż do tej pory, zaczyna się moczyć, przestaje jeść, je raz nadmiernie, a kiedy indziej wcale itp.);
- rodzice przeżywają trudności wychowawcze (np. dziecko jest wybuchowe, w szkole nauczyciele skarżą się na złe zachowanie);
- rodzice mają poczucie, że tracą kontakt ze swoim dzieckiem lub że ten kontakt jest niezadowalający i chcieliby to zmienić.

Inne ważne informacje
W momencie podjęcia przez Państwa decyzji o rozwodzie lub też wszczęcia innego postępowania sądowego (w sprawie opieki nad dziećmi, itp.), terapeuci nie podejmą się występowania w charakterze świadka i nie piszą opinii o przebiegu terapii, są bowiem zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej.
Rodziny zdecydowane do uczestniczenia w terapii prosimy o kontakt z Poradnią i zapisanie się na konsultację lub listę rodzin oczekujących na terapię w przypadku braku wolnych terminów.
Psychoterapeuci prowadzący terapię w Poradni odwołują się w swojej pracy do zasad kodeksu etycznego psychoterapeuty SNP i SNTR Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.Praca terapeutów jest poddawana systematycznej superwizji. Zespół ds. Psychoterapii posiada rekomendację Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów. Zespół korzysta z regularnych superwizji prowadzonych przez certyfikowanego superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członkowie zespołu pracują głównie w konwencji eriksonowskiej, systemowej, poznawczo- behawioralnej oraz eklektycznej. Preferują zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową terapię.