Kraków
Adres:
Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie ul. dr. Józefa Babińskiego 29, 30-393 Kraków
Kontakt telefoczniczny: Izba Przyjęć: + 48 12 65 24 321 Sekretariat od godz. 8.30–14.30. tel./faks (12)6524 270 Biuro Dyrektora: + 48 12 65 24 347
E-mail: biuro@babinski.pl
Strona internetowa: https://babinski.pl/
Kontakt Kierownik Oddziału: dr n. med. Monika Noga – specjalista psychiatra
Zakres wsparcia: Oddział Terapii Uzależnionych od Alkoholu, w tym Osób z innymi dysfunkcjami (OTUA) Wchodzący w skład Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu znajduje w budynku V C. Jest oddziałem stacjonarnym, całodobowym, koedukacyjnym, dysponuje 92 łóżkami. Świadczenia zdrowotne udzielane są osobom z rozpoznaniami: uzależnienia od alkoholu, uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych (nie wymagających innych, specjalistycznych form leczenia), uzależnienia od alkoholu ze współistniejącymi innych zaburzeń i chorób psychicznych (nie wymagających innego, specjalistycznego leczenia), uzależnienia od alkoholu ze współwystępowaniem chorób somatycznych (które mogą być leczone w warunkach oddziału terapeutycznego).
Kwalifikacja Pacjenci przyjmowani są po uprzedniej kwalifikacji – Pacjenci Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych i innych oddziałów Szpitala mogą zostać skonsultowani w czasie pobytu w Szpitalu i po zakwalifikowaniu do leczenia przyjęci do oddziału 5C. Oddział przyjmuje również Pacjentów w ramach sądowego zobowiązania do leczenia w warunkach stacjonarnych. Informacja dla Pacjentów ubiegających się dobrowolnie o przyjęcie do stacjonarnego (całodobowego) Oddziału Terapii Uzależnionych od Alkoholu 5C. Warunki przyjęcia: – aktualne, prawidłowo wystawione skierowanie do Szpitala im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, na Oddział: Terapii Uzależnionych od Alkoholu (ważne przez 14-dni) wystawione od Lekarza POZ, z Poradni Odwykowej, Lekarza Psychiatrę z właściwym rozpoznaniem – F10.2 (uzależnienie od alkoholu); – trzeźwość Pacjenta (min. 10 dni abstynencji od alkoholu); – wskazane wyniki badań: morfologii krwi oraz moczu, AST, ALT, bilirubina (ok. 1-go miesiąca) oraz RTG klatki piersiowej (nie dłuższy niż 2-letni); – ustabilizowany stan psychiczny i fizyczny Pacjenta (Pacjenci ze schorzeniami dodatkowymi proszeni są o okazanie zaświadczenia od Lekarza Specjalisty o braku przeciwwskazań do odbycia terapii). Każdy Pacjent przed wyznaczonym terminem przyjęcia musi być poddany rozmowie kwalifikacyjnej z terapeutą uzależnień. Konsultacje odbywają się: w poniedziałki i środy w godz. 8:00– 9:30. W przypadku zakwalifikowania do leczenia przyjęcie może odbyć się w tym samym dniu lub w najbliższym możliwym czasie. Dodatkowo we wtorki i czwartki w godz. 8:15 – 9:30 istnieje możliwość skorzystania z telefonicznego dyżuru terapeutycznego (telefon: (012) 65-24- 270), podczas którego można uzyskać informację o możliwościach leczenia w tut. Oddziale.
Dodatkowe informacje: Do Szpitala należy zabrać: ubrania dzienne, pantofle, piżamę, ręcznik, podstawowe środki do utrzymania higieny osobistej, kubek-garnuszek, sztućce, 2 zeszyty, długopis, ewentualnie okulary, itp. Dokumenty które należy ze sobą posiadać: dowód osobisty, dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie zdrowotne (ważny 1 miesiąc), jeśli ktoś potrzebuje zwolnienie lekarskie – to NIP Płatnika, (jeśli prowadzi działalność gospodarczą – to NIP osobisty), karty informacyjne lub inną dokumentację medyczną z leczenia poprzedniego, także z powodu innych chorób, zażywane leki. Leczymy także osoby nieubezpieczone. Przy kwalifikacji na całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu 5C brane są pod uwagę: głębokość uzależnienia – długotrwałe ciągi, psychozy alkoholowe, drastyczne konsekwencje picia, krzyżowe uzależnienie – występowanie uzależnienia od alkoholu i leków uspokajających lub nasennych, Nieskuteczne próby terapii w innych formach leczenia, Potrzeba pogłębionej diagnozy – w sytuacji wielu nieskutecznych form leczenia, Brak dostępności do terapii w miejscu zamieszkania, Brak wsparcia w środowisku i potrzeba korektywnego środowiska.
Program Terapeutyczny Program terapii trwa przeciętnie 7 tygodni. Terapia obejmuje następujące metody pracy: 1. Psychoedukacja na temat uzależnienia od alkoholu i zdrowienia. 2. Psychoterapia grupowa – grupa motywacyjna (praca nad wzmocnieniem motywacji do leczenia i utrzymywania abstynencji, praca nad rozpoznaniem swojego uzależnienia, rozpoznawanie psychologicznych mechanizmów uzależnienia), grupa terapeutyczna (praca nad budowaniem tożsamości osoby uzależnionej, destrukcją alkoholową, praca nad psychologicznymi mechanizmami uzależnienia, planowanie procesu trzeźwienia), treningi umiejętności służących zdrowieniu (Trening Asertywnych Zachowań Abstynenckich, radzenie sobie z głodem alkoholowym i ze złością, planowanie i budowanie sieci wsparcia) oraz 3. Psychoterapia indywidualna: badanie i konsultacje psychiatry, w razie potrzeby także innych specjalistów, niezbędne badania diagnostyczne, zajęcia dotyczące duchowości – prowadzenie przez księdza – terapeutę, inne techniki terapeutyczne np. psychorysunek, collage, spotkania społeczności, spotkania absolwentów oddziału.